Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

WÓDKA, STRZYKAWKI I DZIURA BUDŻETOWA. TAK UPADAŁY FIŃSKIE SKOKI


SCAR[y] ^
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Premium

Po szesnastu latach mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym wracają do Lahti. Finowie, zamiast walczyć o medale, modlą się żeby nie ośmieszył ich Kazachstan.

W 1960 roku amerykański matematyk i meteorolog Edward Lorenz opracował teorię chaosu. – Dowolny układ fizyczny, który zachowuje się nieokresowo jest nieprzewidywalny – stwierdził. To, co można wywnioskować z jego badań, dziś najczęściej nazywamy „Efektem Motyla”. Przedstawiając w największym skrócie wnioski Lorenza: trzepot skrzydeł owada latającego np. po Mazurach, może spowodować burzę piaskową na Saharze. Jedno pozornie nieistotne wydarzenie wywołuje następstwa, które przekraczają wszelkie wyobrażenia. Doskonale o tym wiedzą Finowie, bo gdyby nie tajemnicza reklamówka zostawiona w 2001 roku przypadkiem na stacji benzynowej, za trzy tygodnie pewnie mieliby kilka medali mistrzostw świata w skokach narciarskich praktycznie w kieszeni. A tak muszą się martwić, czy w konkursie drużynowym przed własną publicznością, w Lahti, nie ośmieszy ich Kazachstan.

 – Pękło mi serce. Nie potrafię opisać słowami swojej agonii. Padam na kolana, przyznaję się do klęski. Błagam o pokój dla mojej duszy – powiedział 16 lat temu czterokrotny złoty medalista mistrzostw świata w biegach narciarskich Mika Mylyllä, kiedy wyszło na jaw, że torba pozostawiona przez pomyłkę niedaleko dystrybutora z benzyną, była pełna strzykawek, igieł i zabronionych środków pozwalających na „doping krwi”. Ohydne oszustwo wyszło na jaw, bo torba należała do fińskiego związku narciarskiego. W efekcie sześcioro fińskich biegaczy zostało przebadanych i przyłapanych na dopingu, wśród nich był Mylyllä. Jego dusza nigdy nie zaznała spokoju. W 2011 roku został znaleziony martwy w swoim domu. Policja stwierdziła, że to było samobójstwo. Miał niecałe 42 lata. Dzisiaj sport w Finlandii jest na dnie. W dużej mierze przez błędy jego, kolegów z kadry, działaczy i trenerów.

 

Zakręcony kurek z pieniędzmi

– Chociaż skoczkowie narciarscy nie byli umoczeni, od tego zaczęły się wszystkie problemy tej dyscypliny w Finlandii – przyznaje Stanisław Okas, Polak mieszkający w Finlandii od ponad dwudziestu lat i ojciec trzech młodych skoczków: Sebastiana, Pawła i Daniela. Każdy z nich uchodził w pewnym momencie za wielki talent, ale dzisiaj skaczą tylko rekreacyjnie. W kraju, w którym mieszkają, nie da się zostać dobrym zawodnikiem. – Sponsorzy nie chcieli już wspierać skompromitowanego związku narciarskiego, kurek z pieniędzmi został w jednej chwili zakręcony na amen. Skoki narciarskie i kombinacja norweska zostały najpierw wydalone ze związku narciarskiego, żeby reprezentanci kraju w tych konkurencjach nie musieli płacić za grzechy biegaczy, ale to nic nie dało i w końcu decyzja została cofnięta – opowiada Okas senior. Polak przeprowadził się z rodziną kilka lat temu z mniejszej miejscowości nad Zatoką Botnicką do Lahti, żeby dać synom szansę rozwoju. To miasto jest jednym z ostatnich działających w kraju ośrodków skoków narciarskich. – Skoki narciarskie to w Finlandii umierający sport. Kiedy byłem dzieckiem, w większości miasteczek i wsi była skocznia i klub narciarski. A dzisiaj? Została garstka klubów, dosłownie kilka. A i tak działacze mają problem ze znalezieniem chętnych do treningu. Ci, którzy powinni dobijać się do kadry, szesnasto- czy osiemnastolatkowie, szybko odpuszczają. Zawodników w tym wieku można policzyć na palcach jednej ręki – opowiada „PS” Matti Hautamäki, jeden z najwybitniejszych fińskich skoczków w historii.

Sport dla bogaczy

 

Dlaczego dzieciaki nie garną się do skakania na nartach? Największym problemem jest brak jakiegokolwiek wsparcia z centrali. Żeby umożliwić dziecku trenowanie trzeba być albo bogaczem albo wariatem. – Moi trzej synowie trenowali, byli jednymi z lepszych w juniorskich zawodach. Ale federacja w żaden sposób nie wspierała ani ich, ani konkurentów. Co rok musiałem płacić 500 euro za trenera, 60 euro za licencję pozwalającą startować w zawodach, 80 za członkostwo w klubie. Do tego dochodziły wyjazdy. Średnio wychodziło tysiąc euro za jednego syna rocznie, a do tego trzeba przecież kupować sprzęt. Skakanie na nartach w Finlandii to zabawa tylko dla osób zamożnych, albo takich które są gotowe odejmować sobie chleb od ust, żeby dziecko mogło realizować pasję – opowiada Okas.

 

Sukcesu w sporcie nie da się budować w oparciu o kilkoro dzieciaków z dobrych domów. Żeby znaleźć jeden wielki talent, trzeba wcześniej sprawdzić kilkudziesięciu mniej utalentowanych młodych zawodników. A ich po prostu nie ma. – Największe zawody dla dzieci i młodzieży w Finalndii nazywają się Hopeasompa. Jeszcze w 2007 roku startowało w nich 50 ośmiolatków, drugie tyle dziesięciolatków. Z roku na rok liczba uczestników spada na łeb na szyję, w zeszłym roku we wszystkich kategoriach wiekowych zgłosiło się w sumie 30 zawodników. To pokazuje skalę upadku. Nawet w Lahti, mieście w którym za dwa tygodnie odbędą się mistrzostwa świata i które jest mekką fińskich skoków, skacze na nartach tylko kilkoro dzieciaków – dodaje Polak.

Przegrywają nawet z unihokejem

 

Przez brak środków najlepsi fińscy skoczkowie przestali nadążać sprzętowo za resztą świata. Przestali wygrywać, sporadycznie łapali się do czołowej 15 w zawodach o Puchar Świata. Brak sukcesów nakręcał... dalszy brak sukcesów. A gwóźdź do trumny wbiła telewizja.

– W 2005 roku komercyjna stacja wykupiła prawa do konkursów, trzeba za nie płacić w systemie pay-per-view. Dawniej transmisje były ogólnodostępne. Dzieciaki przestały oglądać skoki ze względu na słabe wyniki i drogą telewizję , więc po kilku latach nie było już komu skakać w grupach juniorskich. No bo dlaczego młody chłopak miałby iść na skocznię, skoro nawet nie ogląda tego sportu w domu? Wpadliśmy w błędne koło, z którego bardzo trudno będzie się wyrwać – martwi się Hautamäki.

Pod względem popularności skoki narciarskie są daleko w ogonie. Oglądalność jest marginalna, dzieciaki często nawet nie wiedzą, że taki sport istnieje. Pod względem popularności przegrywają nie tylko z piłką nożną czy hokejem na lodzie, ale nawet z bandy (odmianą hokeja, w którego zamiast krążkiem, gra się piłeczką) czy unihokejem! – Tam są pieniądze i sukcesy – tłumaczy Okas.

 

Noc na ziemi

Jedną z najmocniejszych scen w „Nocy na ziemi”, filmie Jima Jarmuscha z 1991 roku jest ta, która dzieje się w Helsinkach. Trzech przyjaciół: jeden napruty do nieprzytomności, drugi bardzo mocno pijany ale będący w stanie się komunikować, i trzeci, będący w tylko nieznacznie lepszym stanie od swoich kolegów, wsiada do taksówki. Jest zimna, ponura, fińska noc, która sprawia wrażenie, jakby nigdy miała się nie skończyć. Gdy zaczynają rozmawiać z taksówkarzem, widzowi robi się jeszcze chłodniej, bo historie z życia bohaterów mrożą krew w żyłach. Jest tam wszystko, co najgorsze – śmierć nowonarodzonego dziecka, dramat miłosny, rozstanie. Po ich wysłuchaniu widz sam ma ochotę pić aż do utraty tchu, żeby tylko zapomnieć o przybijającym, klaustrofobicznym klimacie helsińskiej taksówki. Finlandia to kraj paradoksów. Z jednej strony regularnie jest w czołówce rozmaitych „rankingów szczęśliwości”, z drugiej góruje nad większością Europy w statystyce depresji i samobójstw. Na każde 100 tysięcy obywateli, co roku prawie piętnaście osób skutecznie targa się na swoje życie. To trzy razy więcej niż w Hiszpanii. Wielkim problemem jest też alkoholizm, który od wielu lat jest zmorą całej Skandynawii, a Finowie najgorzej sobie radzą z tą plagą. Naukowcy obliczyli, że milion Finów cierpi z powodu tej choroby, czy to jako czynni alkoholicy, czy też mając taką osobę wśród najbliższych. W całym kraju żyje 5,5 miliona mieszkańców.

Był 24 lutego 2008 roku. Harri Olli, jeden z największych fińskich talentów w ostatnich latach, po raz pierwszy został odsunięty od kadry. Po całonocnej imprezie wrócił do hotelu dopiero w południe, na kilka godzin przed konkursem mistrzostw świata w lotach na mamucie w Oberstdorfie. Chwilę się przespał i skoczył 206 metrów, zajmując ostatecznie szóste miejsce w zawodach. Za jego plecami znaleźli się Adam Małysz, Thomas Morgenstern, czy Simon Ammann. To jednak był początek końca ostatniego fińskiego skoczka, o którym można powiedzieć że był obdarzony dużym talentem. Po powrocie do hotelu dostał wiadomość, że to jego koniec w drużynie narodowej. W samolocie znów się upił, a na lotnisku obrażał działaczy na oczach osłupiałych dziennikarzy. – Oj tam, bez przesady. Były duże turbulencje, więc dla uspokojenia walnąłem sobie w samolocie pół butelki winka – bagatelizował. Później dostawał kolejne szanse, od kolejnych trenerów, ale ich nie wykorzystał. Podobnie jak największy Fin w historii skoków, Matti Nykänen, utonął w kieliszku. Starszy kolega przynajmniej, zanim został striptizerem, śpiewakiem, i – jakżeby inaczej – pijakiem, zdążył osiągnąć poważne sukcesy. Olli zatrzymał się na srebrnym medalu mistrzostw świata w Sapporo (2007), gdzie na dużej skoczni przegrał tylko z Ammannem. To przedostatni indywidualny sukces w zawodach mistrzowskich. Rok później Janne Ahonen zdobył brąz w lotach w feralnych dla Olliego zawodach w Oberstdorfie. Na tym lista fińskich sukcesów się kończy. A minęło prawie dziesięć lat.

 

Kawa i papierosy

Gdyby Ahonen miał wybrać swój ulubiony film Jarmuscha, pewnie nie byłaby to „Noc na ziemi”, a raczej „Kawa i papierosy”. – Gdyby moje śniadanie wyglądało tak jak to, które zaserwował nam Janne, na pewno nic bym nie osiągnął w sztukach walki – stwierdził zawodnik MMA Makwan Amirkhani po tym, jak w reality show „Merteranta ja legendat” (w wolnym tłumaczeniu „Wybrzeże legend”), został „ugoszczony” przez wybitnego skoczka. – Podał nam bardzo mocną kawę i zaproponował do tego papieroska. To było przerażające. Jako sportowiec nigdy w życiu nie zaczęłabym dnia w ten sposób – dodawała mocno skonfundowana była mistrzyni olimpijska w rzucie oszczepem Heli Rantanen.

 

O Janne Ahonenie, chociaż nigdy nie był przesadnie rozmowny, można napisać niejedną książkę. Zresztą skoczek doszedł do tego samego wniosku, i napisał autobiografię. „Najpierw wypiliśmy skrzynkę piwa w pokoju hotelowym, a później udaliśmy się w miasto. Odwiedziliśmy wszystkie puby, kawiarnie i restauracje w Kranjskiej Gorze. O świcie, kiedy wróciliśmy do hotelu, wyszedłem na balkon i patrząc na góry, zapaliłem papierosa. Zrozumiałem, jakie zrobiłem głupstwo. Powiedziałem: „chłopaki, za chwilę będziemy startować na największej skoczni świata”. Żałowaliśmy tej nocnej zabawy, ale bez skandalu nie można było się już wycofać z konkursu. Było mi niedobrze, bolało mnie całe ciało, miałem kłopoty z koncentracją. Po prostu byłem skacowany, i to bardzo. Nie poszedłem na rozgrzewkę przed konkursem, strasznie zionęło ode mnie alkoholem. Nie chciałem spotkać się z trenerem Tommim Nikunenem, ponieważ od razu zrozumiałby, co się stało.”– czytamy w niej. Chwilę później skoczył 240 metrów. Gdyby był trzeźwy, może zamiast na plecach wylądowałby normalnie i zostałby rekordzistą świata w długości lotu.

SKOK JANE AHONENA  

 

Janne kilka razy kończył karierę, później zmieniał decyzję. W niedzielnym konkursie w Willingen po raz pierwszy od marca 2015 roku zdobył punkty w zawodach o Puchar Świata. – Czasami zastanawiam się dlaczego ciągle wraca, ale jeśli podobnie jak Noriaki Kasai tak kocha skoki, że nie może się z nimi rozstać, to niech mu będzie. Nawet w obecnej formie jest w końcu jednym z najlepszych w kraju... – mówi nam Hautamäki. Pewnie gdyby nie mało higieniczny tryb życia, dzisiaj zamiast martwić się o awans do drugiej serii, skakałby przynjamniej jak starszy kolega z Japonii. Chociaż sam Janne ma na ten temat zupełnie inne zdanie. – Odkąd w 2013 roku przestałem pić, co oczywiście było dobrą decyzją, nie osiągnąłem ani jednego sukcesu – tłumaczył.

 

Dokąd trafili Rosjanie?


Droga telewizja. Brak sukcesów. Rozwiązana reprezentacja juniorska i kadra B. Pijani skoczkowie, popijający papierosa czarną kawą. Nic dziwnego, że chętnych do oglądania nieudolnych popisów fińskich sportowców z trybun jest jak na lekarstwo. – W Zakopanem na treningach jest więcej kibiców niż na zawodach w Finlandii – przyznaje Stanisław Okas. Konkursy w tym kraju wpisują się w depresyjny krajobraz. Pod skocznią gromadzi się zwykle garstka widzów, którzy bardziej interesują się piwem niż rywalizacją sportowców. Wiatr, z którym Finowie od zawsze mają problem, tylko potęguje dojmujące poczucie obezwładniającej klęski. Hula między pustymi krzesełkami i przeszkadza skoczkom w pracy. – Jeśli dostanę wolne na kolei, pewnie wybiorę się do Lahti na któryś z konkursów. Ale obawiam się, że pod skocznią spotkam niewielu rodaków – martwi się Hautamäki, który niedawno został maszynistą.

 

Sporo biletów sprzedało się na biegi narciarskie, ale fińscy skoczkowie nie mogą liczyć na doping. Okas: – Część ludzi może skusić piwko i koncerty, po to wybiorą się na zawody. Ale większość to pewnie i tak będą nasi rodacy, a nie Finowie. Kilka lat temu pomagałem przy organizacji zawodów w Lahti. Koło mnie przechodzili rosyjscy skoczkowie, którzy widząc na trybunach same biało-czerwone flagi byli w szoku. Patrzyli po sobie i pytali: „Kurde, co się dzieje? Mieliśmy skakać w Finlandii, a trafiliśmy do Polski!”.

 

źródło # sportowefakty.pl 


Edytowane przez SCARY ^
  • GreenHejzka 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Przed rozpoczęciem przeglądania strony prosimy o zaakceptowanie Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności.